Kategórie

Zľavy

Všetky zľavy

Prevádzkareň

Najpredávanejšie

Všetky najpredávanějšie produkty

Komínové vložky sy vyrábajú v rôznych typoch a hrúbkach

Hrúbka komínových vložiek

Klasické komínové vložky sa vyrábaju dnes už iba z nerezového plechu a to v hrúbkach 0,6 mm, 0,8 mm a 1,0 mm. Obvykle platí že vložky z tenších materiálov sa hodia skor na plyn, tie sa používaju v hrúbke 0,5 a 0,6 mm. Tato hrúbka je vzhľadom k nízkým teplotám a pomerne čistému spoľovaniu dostačujúca i pri prevádzke na niekoľko desaťročí

Komínové vložky hrúbky 0,8 a 1,0 mm sa používaju hlavne na tuhé palivá ako je drevo a uhlie respektíve výrobky z nich. Hrubšia stena zaručuje dlhšiu životnosť a tým tiež predĺží čas na prípadnú ďalšiu výmenu  vložiek.

Dalo sa povedať že i vložky hrúbky 0,5 a 0,6 mm je možno použiť na tuhé paliva ako je drevo, alebo výrobky z nich, najme peletky, ak samozrejme tieto vložky majú certifikát pre tieto paliva. Vložka hrúbky 0,6 mm sa dá použiť najme tam kde nieje potreba denného kúrenia, napríklad chaty či chalupy alebo pre nejaký vedľajší zdroj tepla v rodinnom dome ako je kozub a lebo pec, kde sa zakúri raz za čas. Pri takomto využití i táto vložka vydrží pomerne dlho. Rozhodne sa ale nedoporučuje pre spotrebiče kde sa kúri uhlim alebo drevom ale takmer každodenne. Takáto investícia by prišla pomerne rýchlo nazmar.

Typy podľa akosti

Ďalšia dôležitá hodnota je akosť z akej je komínová vložky vyrobená. Základným typom antikorovej ocele je typ 1.4301 je bežná oceľ ktorá sy používa hlavne v potravinárskom priemysle a komínové vložky sa z nej vyrábajú hlavne pre pomerne nízku cenu. Tato vložka je vhodná najme na suchú prevádzku, pre spotrebiče kde nevzniká takmer žiadný kondenzát.

Kvalitnejším typom je komínová vložka vyrobená z akosti 1.4404, je to antikorová oceľ ktorá je o mnoho odolnejšia voči chemickým látkam, ktoré vznikajú pri horení v spotrebiči a tým aj životnosť tejto vložky je predĺžená. Cena tejto vložky je o cca 20% drahšia ako je typ 1.4301, preto je dobré vždy pozrieť akosť akú predajca deklaruje a potom porovnávať cenu!

Ďalším typom akosti je akosť 1.4828, jedná sa o žiaruvzdorný materiál vhodný najme pre vysoké teploty spalin, tento materiál je tiež najdražší. 

Akú komínovú vložku teda použiť?

Obecne platí že vložky akosti 1.4301 a 1.4404 a hrúbky 0,5 a 0,6 mm su vhodné najme pre plyn, omedzene pre tuhé paliva ako je drevo, peletky.

Akosť 1.4404 a 1.4828 a hrúbka 0,8 a 1,0 mm je vhodná pre tuhé paliva ako je drevo a uhlie a ďalšie typy paliv vyrobené z týchto surovin.

Pri nákupe je potrebné si uvedomiť že rozdiel v cene vložky 0,6 a 1,0 mm nieje až tak vysoký ako náklady za prípadne ďalšie vložkovanie o prá rokov.

Ďalšie potrebné informácie prečo vyvložkovať komín nájdete tu prípadne informácie ako sa vložkuje komín zase nájdete tu.


 


..